Neden Biz?

Kimimiz  daha sağlıklı ve lezzetli olduğu için Gezen Tavuk Yumurtası almak istiyoruz, kimimiz ise zaten alıyoruz. Ancak kafamıza takılan sorular var:

1- Neden “Gezen Tavuk Yumurtası” ?

Yumurtada protein, omega3, omega6, kolin, selenyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko ve A, D, E, B vitaminlerinin bulunması bu besinin sağlığımız açısından ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Bu yüzden tüketeceğimiz yumurtanın bütün bu içeriğe sahip doğal ve sağlıklı bir yumurta olmasını istiyoruz. 

Gezen Tavuk Yumurtalarını seri üretim (fabrikasyon) yumurtalardan ayıran özellikler nelerdir?

Gezen Tavuk Yumurtası tavukların bol bol güneş ışığı alabildikleri, diledikleri gibi gezip, eşelenip, otlanıp, topraktan istedikleri gibi çeşitli mikroorganizmalar ve böceklerle beslenebildikleri ve kimyasallara maruz kalmadıkları bir ortamda üretilmektedir. Hem stresin hem de yabancı yemlerin olmadığı bu ortamdan çıkan yumurtalar doğal besleyiciliğine ve sağlıklı içeriğine sahiptir. 

Seri üretim yapılan tavuk çiftliklerinde ise tavuklar, oldukça kısıtlı güneş ışığı ve hareket imkanına sahip oluyorlar. Doğal yemler yerine tavukların hızlı büyümesini ve seri yumurtlamasını sağlayan kimyasallar içeren yemlerle beslenerek ve GDO, hormon, vitamin ve antibiyotik kullanımı ile verimlilikleri artırılıyor. Bu durumlar da maalesef yumurtanın besin değerlerine yansıyor.

Yapılan araştırmalar,  Gezen Tavuk Yumurtasının, seri üretim yumurtalara oranla 1,5 kat daha fazla A vitamini, 3 kat daha fazla E vitamini, 7 kat daha fazla beta karoten, 2 kat daha fazla Omega-3 içerdiğini gösteriyor. Ayrıca, Gezen Tavuk Yumurtalarında, seri üretim yumurtalarının üçte biri kadar kolesterol ve dörtte biri kadar doymuş yağ bulunmaktadır. 

Bir başka açıdan bakarsak, fabrika yumurtalarının beyin gelişimi için gerekli olan Omega-3 yağ asidi miktarı oldukça azalmışken, Omega-6 yağ asidi miktarı Omega-3 miktarının 50 katı kadar fazla olacak şekilde yükseliyor ve bu sağlık için tehlike arz ediyor. Prof. Dr. Canan Karatay da bu tehlikeye dikkat çekiyor. Gezen Tavuk Yumurtalarında ise Omega-3/Omega-6 oranı dengesini koruyor. 

Bütün bu bilgiler ışığında, en çok tükettiğimiz besinlerden biri olan yumurtanın doğal olması çok önem kazanıyor. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için Gezen Tavukların Yumurtalarını tüketmek gerekiyor. 

2- Gerçekten “Gezen Tavuk Yumurtası” mı alıyoruz?

Malesef daha ucuz olan fabrikasyon üretim yumurtaları Gezen Tavuk Yumurtası diye ambalajlı ya da ambalajsız satan sahtekarların haberleri zaman zaman gazete ve televizyonlarda çıkmakta. Bazı işletmeler ise her ne kadar Gezen Tavuk Yumurtası ürettiğini kağıt üzerinde iddia etse de tavuklarını kafeste tutmamakla birlikte kümesten de dışarı çıkarmamakta.

Biz YUMURTA GEZGİNİ olarak sadece kendi çiftliğimizde ürettiğimiz yumurtaları sizlere ulaştırmaktayız. Tavuklarımız havanın müsait olduğu her sabah kümesin dışına çıkarılmakta ve yonca ekilmiş olan arazimizde doğal yollardan beslenmekte, güneş görmekte, eşinmektedir.  Akşam alacakaranlık çökmeden tekrar kümese girmektedir. İnternet sayfamızdan günün belli saatlerinde çiftliğimizden yapacağımız canlı yayını